Własna strona z komiksam - Ubooquity | Z dziennika technika #1W pierwszym odcinku mojego cyklu Z dziennika technika przedstawiam Wam program, który można wykorzystać do stworzenia domowej biblioteki cyfrowej z komiksami i ebookami, dostępnej poprzez domowe wi-fi.

       Jakiś czas temu nabyłem Raspberry Pi 3B i, oprócz projektów na studia, nie wykonywał on żadnej pracy. Postanowiłem że wykorzystam ten "mały komputerek" do jakichś użytecznych celów. Przez tych kilka lat studiów nabyłem dość dużą  ilość komiksów i ebooków, i nie zawsze chcę mieć wszystkie na jednym urządzeniu. Chciałbym mieć możliwość czytania przez przeglądarkę internetową, gdzie mógłbym wyświetlać strony dokładnie tak, jak gdybym posiadał na używanym urzadzeniu plik z utworem. Fajnie by było również, gdybym mógł pobrać dany ebook/komiks. Długo szukałem gotowego rozwiązania.
    Po kilku, niezbyt udanych, próbach z aplikacjami w php lub w django, znalazłem to cudo: Ubooquity. Aplikacja, napisana w języku JAVA, jest praktycznie najlepszą gotową aplikacją, dostosowaną do moich potrzeb - i to niemal w 100%


W tle przykładowe pozycje, na pierwszym planie, wybrany przez nas. komiks
    
      Jak można przeczytać na stronie producenta, Ubooquity to mały serwer contentu, który można użyć na każdym komputerze, który ma zainstalowaną maszynę wirtualną JAVA. Jak sami podkreślają, idea stojąca za tym projektem, to możliwość przeglądania prywatnej biblioteki cyfrowej z poziomu tabletu, smartfona lub czegokolwiek innego.
    Po kliknięciu na wybrany komiks/ebook i wybraniu opcji "read", otwiera się od razu pierwsza strona komiksu. Gdy klikniemy na środkową część strony pokaże się menu, dzięki któremu możemy przenieść się na dowolną stronę, pokazuje nam w które miejsce klikać aby przenieść się na następną lub poprzednią stronę. Natomiast po wciśnięciu klawisza "enter" będziemy mogli dostosować sposób wyświetlania jaki nam się tylko zamarzy. 


Po naciśnięciu na środkowy prostokąt komiksu ukaże się wam takie menu
 
      Od najnowszej wersji, sama aplikacja posiada również panel do zarządzania folderami z utworami, użytkownikami a także inne opcje konfiguracyjne.
   Sama aplikacja nie wymaga skomplikowanej konfiguracji, w najprostszym wypadku wystarczy ją uruchomić, i  przez panel admina wybrać, które foldery zawierają nasze ukochane komiksiki.
Jeśli ktoś jest bardziej zaawansowanym użytkownikiem, to informuję, że można tę aplikację uruchomić jako obraz dockera, uruchomić na dyskach NAS, a co najważniejsze, płynnie działa na Raspberry Pi 3B. czyli jest duże prawdopodobieństwo że i na klonach RPi będzie działać prawidłowo.


Tak wygląda panel administratora
 
      Należy również wspomnieć o tym, że obsługiwane są różne formaty dokumentów, np. ePUB, CBZ, CBR  oraz PDF - z żadnym z nich nie ma problemów podczas wyświetlania.
    Na koniec dodam tylko jeden mały minusik. Aplikacja ta nie udostępnia swojego kodu źródłowego, co uniemożliwia modyfikacje dla zaawansowanych użytkowników, ale to tylko drobny szczegół i na 100% polecam wszystkim ten program!

Prześlij komentarz

Copyright © Geek Kocha Najmocniej – Analizujemy popkulturę.