Top 5 komiksów, które powinien znać każdy kociarz


Chyba każdy zna takich kocich bohaterów komiksowych, jak Garfield czy Kot Simona. Jednak to medium ma do zaoferowania o wiele więcej kotów.


1. Chi

      Bohaterka mangi Chi's Sweet Home autorstwa Kanaty Konami. To mała, biała kotka w czarno-szare prążki, która przypadkowo trafia do rodziny Yamada. Komiks prowadzony jest z punktu widzenia Chi, więc możemy przeczytać o jej zmaganiach z nowym miejscem zamieszkania: od tęsknoty za mamą, poprzez naukę korzystania z kuwety, aż do poznania kota z sąsiedztwa. Chi jest przesłodka w każdym aspekcie, jej przygody przyprawiają o uśmiech i ma się ochotę ją, po prostu, przytulić. Niestety, seria nie doczekała się polskiego wydania (ale bez problemu dostaniecie angielską wersję w Internecie), ale za to na jej podstawie powstały aż dwie mangi.


2. Kot rabina

      To francuskojęzyczny komiks, stworzony przez Joanna Sfar. Opowiada o nikim innym, jak o kocie, którego właścicielem jest rabin. Zwierzak pewnego dnia zjada gadającą papugę i od tego momentu zamiast miauczenia, z jego ust wypowiadają się słowa, głoszone w ludzkim języku. Kot rabina to wspaniała podróż filozoficzna-religioznawcza, bo właśnie do rozmów na te tematy, tytułowy kot wykorzystuje swoje nowe umiejętności. Ów komiks to wspaniała okazja, aby wyrobić w sobie dystans do kwestii różnic religijnych oraz poszerzyć światopoglądy. Opowieści nie nudzą, a wręcz przeciwnie - narracja prowadzona jest w lekki, zabawny sposób, a bohaterowie budzą duże dozy sympatii i zrozumienia.


3. Ivan Kotowicz

      Przeuroczy bohater Niesłychanych losów Ivana Kotowicza, autorstwa naszych rodzimych twórców: Kajetana Kusiny oraz Michała Ambrzykowskiego. Ivan to nastoletni mieszkaniec stalinowskiej Rosji, który zostaje uwikłany w tajemnicze wydarzenia, związane z substancją stalinium. Komiks należy do gatunku weird fiction, więc nie zdziwcie się, jeśli nagle sympatyczna opowiastka o kocie i jego ojcu zmieni się w krwiożerczą walkę z potworem z bagien.



4. Krazy Kat

      To najstarszy kot w naszym zestawieniu, ponieważ stripy komiksowe z jego udziałem ukazywały się w latach 1913-1944. Autorem przygód tego kociego bohatera jest George Herriman. Komiks opowiada o relacjach, pomiędzy kotem, myszą i psem. Warto sięgnąć po komiksy w oryginalnej wersji, gdyż dzięki temu możemy zobaczyć sposób w jaki Krazy Kat się wypowiada, a jest to fonetyczna mieszanka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz jidysz.


5. Dex-Starr

      Dexter to kot, który trafił w szeregi Korpusu Czerwonych Latarni. Pierwszy raz pojawił się w komiksie Geoffa Johnesa Final Crisis: Rage of The Red Lanterns. Kiedy jego pani została zamordowana przez włamywacza, a on wyrzucony na ulicę przez policjantów, badających miejsce zbrodni, pierścień odnalazł go i pozwolił na wykorzystanie gniewu.

A jakie Wy znacie komiksy, w których występują koty?


9 komentarzy :

  1. Odpowiedzi
    1. "Chyba każdy zna takich kocich bohaterów komiksowych, jak Garfield czy Kot Simona. Jednak to medium ma do zaoferowania o wiele więcej kotów." ;) Zajęłam się tymi nie tak powszechnie znanymi.

      Usuń
  2. Nr 1 Blacksad

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja, ten komiks również warto wspomnieć. Dzięki za komentarz! :)

      Usuń
  3. Jakoś tak "Loveless" samo przyszło mi na myśl:D

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeszcze Pamiętnik Kociłapki! Waneko wypuściło cztery tomy tej mangi - krótkich komiksów o kotach które przyprawiają mnie o ból brzucha ze śmiechu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A tego nie znałam :D Dziękuję za komentarz, na pewno się z tym zapoznam :)

      Usuń
  5. Przyznam, że żadnego nie kojarzę, ale najbardziej chyba przypadłaby mi do gustu opowieść o Chi :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Geek Kocha Najmocniej – Analizujemy popkulturę.