Jak oczarowało nas Puzzlocado - jedyne w Polsce, Nietypowe Puzzle Drewniane

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszym fan page’u o tym, że byliśmy gośćmi w Avocado Pracownia Twórcza, gdzie mogliśmy zmierzyć się z ich najnowszym projektem, Puzzlocado - jedyne w Polsce, Nietypowe Puzzle Drewniane. Co to w ogóle jest? 

To jedyne w swoim rodzaju puzzle, których kształty są nieregularne i niepowtarzalne, a w każdym zestawie znajdują się elementy specjalne, którym nadano kształt np. słońca, słonia, łódki (zależnie od tematyki obrazka). Rodzajów Puzzlocado jest dużo: począwszy od tych małych, dla początkujących, a na tych ogromnych na setki elementów kończąc. Puzzle wyróżniają się również jakością wykonania – i nie chodzi tu tylko o wytrzymałą sklejkę, ale również o nadruk. Ten, wykonany bardzo starannie, nieścieralny i wodoodporny, zachwyca kolorystyką oraz tym, co przedstawia. Czy to kula ziemska, czy zwierzęta, czy panorama miasta, wszystko wygląda tak, jakby zdjęcie wykonał najlepszy artysta. I tak jest, ponieważ do projektu zaangażowani zostali utalentowani fotografowie i graficy.

Podczas naszej wizyty w pracowni dostaliśmy do wypróbowania jeden z zestawów Puzzli Mini, czyli takich składających się z do 200 elementów. Po udanej zabawie ponownie zostaliśmy wyposażeni w zestaw, tym razem znacznie trudniejszy. Do domu zabraliśmy Puzzle Świat, puzzle poziomu ekspert, a w zestawie znajduje się do 650 elementów. Dodatkowym utrudnieniem jest to, iż zestaw nie ma typowego prostokątnego czy kwadratowego kształtu, tylko jest okrągły – i nie, nie jest tak łatwo, że można ułożyć okrąg z brzegów i mieć spokój chociaż z tym, ponieważ puzzle składające się na tę część zostały stworzone specjalnie tak, by nie stykały się całą ścianką, a jedynie małymi obszarami. 

W ogóle, jedną z głównych cech Puzzlocado jest to, że fragmenty często na pierwszy rzut oka nie pasują do pozostałych, że puzzle po ułożeniu się przesuwają, że nie zawsze uważne patrzenie na obrazek pomaga w ułożeniu całej układanki. 

Dlaczego więc ktoś miałby się pisać na zadanie, które brzmi tak skomplikowanie? Pewnie miłośnicy puzzli w ogóle nie uznają Puzzlocado za wyzwanie, szczególnie gdy tradycyjne układanki zdążyły już ich znudzić. My jednak przedstawimy sprawę w innym świetle, gdyż nie układamy puzzli nałogowo, trudno więc nazwać nas pasjonatami.

Po co więc ktoś miałby prosić nas o opinię? Cóż, nie będziemy ukrywać, również zdziwiliśmy się, gdy otrzymaliśmy zaproszenie do pracowni. Jednak już kilka chwil rozmowy oraz czytania informacji na stronie Zappuzlowanych przekonało nas, że tak – ten projekt jest wart wszystkich naszych pieniędzy. Wszystko co związane z Puzzlocado wydaje się być wyjątkowe, wręcz magiczne. Patrzysz na te nietypowe kształty i już jesteś pod wrażeniem kunsztu wykonania. 

Kiedy pierwszy raz usiedliśmy do układania w naszych głowach pojawiła się panika. Przecież nie jesteśmy specjalistami, a to na co patrzymy wygląda jak zbiór całkowicie niepasujących elementów. Jak mamy z tego coś ułożyć? 

Gdy początkowy stres minął i zaczęliśmy przyglądać się puzzlom, okazało się, że nie jest źle – wręcz przeciwnie, jest wspaniale. Poszczególne elementy zaczęły do siebie pasować, odnaleźliśmy własne techniki układania (Karolina nie lubi patrzeć na wzór, Piotrek układa według obrazka), odnajdywaliśmy zabawę w rozpoznawaniu specjalnych kształtów (dostaliśmy punkt za rozpoznanie foczki, o!). A gdy skończyliśmy, poczuliśmy się jak najzdolniejsi, najmądrzejsi ludzie stąpający po ziemi. Mieliśmy wrażenie, że dokonaliśmy niemożliwego, że lepiej poradziliśmy sobie z Puzzlocado niż z układaniem naszego życia, że teraz możemy wszystko.

Nie, to wcale nie jest przesada. Te puzzle naprawdę potrafią wywrzeć na układających takie wrażenie. Rzeczywiście są wyjątkowe, nietypowe i warte zainteresowania. W sumie nie wiemy do końca co sprawia, że Puzzlocado są aż tak fascynujące. Czy to pasja zespołu, który je tworzy, czy to owa nietypowość, czy to dodawanie układającym dumy z własnych możliwości? Chyba najlepiej będzie jeśli przekonacie się sami. 

--------- 

Właśnie trwa zbiórka na Wspieram.to, na której możecie wspomóc zespół pracujący przy Puzzlocado - jedyne w Polsce, Nietypowe Puzzle Drewniane.

1 komentarz :

  1. 44 yr old Database Administrator III Nikolas Shimwell, hailing from Clifford enjoys watching movies like Tattooed Life (Irezumi ichidai) and Coloring. Took a trip to Medina of Fez and drives a Wrangler. wiecej informacji

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Geek Kocha Najmocniej – Analizujemy popkulturę.