Dzień Trans-Kobiet i Dzień Trans-Mężczyzn

transseksualizm, trans aktorki, transaktorzy, dzień kobiet, dzień mężczyzn

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet (8 marca) oraz Dnia Mężczyzn (10 marca)! Skorzystajmy z okazji i zajmijmy się osobami, które – mimo identyfikacji z konkretną płcią – często pomijane są w te małe święta.

      Dzisiaj święto wszystkich kobiet. W niedzielę życzenia będziemy składać mężczyznom. W te dni często królują przystojni panowie i piękne panie, dołączani do kwiatków i uśmiechów. Jednak zawsze pomijamy osoby, które z uczucie odrzucenia muszą mierzyć się na co dzień: transseksualne kobiety i transseksualnych mężczyzn. Świat serialowy nie jest dla nich łatwym środowiskiem. Najczęściej, jeśli już twórcy zdecydują się na umieszczenie w serialu bohatera transseksualnego, w takiej roli obsadzana jest cis-kobieta lub cis-mężczyzna. Postanowiłam więc przybliżyć sylwetki kilkorga aktorów i aktorek, znanych ze szklanych ekranów.

8. Trace Lysette


Trace Lysette, trans aktorki, dzień kobiet


      Amerykańska aktorka, znana z  serialu Transparent, w którym wcieliła się w role trans-kobiety o imieniu Shea. Karierę aktorską rozpoczęła od epizodycznej roli w Law and Order. Ostatnio zrobiło się o niej głośno, gdy oskarżyła Jeffrey'a Tambora, kolegę z planu produkcji Amazona, o molestowanie seksualne. Mężczyzna zrezygnował z odgrywania głównej roli w Transparent, co poskutkowało atakiem na Lysette, jakoby aktorka pogrzebała przyszłość serialu. Nie muszę chyba tłumaczyć, że obwinianie za to Lysette jest absurdalne i ów wybuch jest jednym z wielu powodów, przez które osoby molestowane boją się mówić o tym głośno?

7. Alexandra Billings

Alexandra Billings, trans aktorki, transseksualizm, dzień kobiet


      Tę panią również możecie kojarzyć z serialu Transparent, chociaż grywała epizodyczne role w kilku produkcjach telewizyjnych, takich jak How To Get Away With Murder czy Grey's Anatomy. Od dziecka związana z teatrem, początkowo pracowała właśnie nad spektaklami w Chicago. Aktywistka, działa w sprawach równości dla osób LGBTQ+ oraz świadomości społecznej dotyczącej AIDS.

6. Candis Cayne

Candis Cayne, the magicans, dzień kobiet, transseksualne aktorki


     Kolejna aktorka, która wystąpiła w Transparent, jednak najbardziej znana jest ze swoich ról Fairy Queen w serialu The Magicans oraz Carmelity Rainer w Dirty Sexy Money. Karierę rozpoczęła jako drag queen, później odnalazła się wśród biznesu filmowego. Grała głównie w filmach krótkometrażowych, na szklanym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 2007 roku. W 2001 roku zdobyła tytuł Miss Continental.

5. Chaz Bono

Chaz Bono, cher, american horror story, roanoke, cult, transseksualni aktorzy, dzień mężczyzn


      Ten mężczyzna od urodzenia pozostawał w świetle reflektorów. Chaz Bono jest bowiem synem muzyków: Cher i Sonny'ego Bono. W 1988 roku rozpoczął krótką karierę muzyczną, dołączając do zespołu Ceremony. W serialowym świecie możecie kojarzyć go z ról w dwóch sezonach American Horror Story: Cult oraz Roanoke. W 2011 roku wystąpił jako jeden z uczestników amerykańskiej wersji Dancing with The Stars. Tym samym stał się pierwszym trans-mężczyzną, który wystąpił w jednej z głównych stacji telewizyjnych w sposób, który nie opierał się na związku z transseksualizmem. 

4. Erika Ervin

Erika Ervin, american horror story freakshow, dzień kobiet, księga rekordów guinnessa


       Tę kobietę również możecie znać z American Horror Story. Wystąpiła w sezonie Freakshow jako Amazon Eve. Ciekawostką jest, że ta rola przewidziana była dla mężczyzny, więc Eve przyszła na casting właśnie jako mężczyzna, owijając piersi i upinając włosy. Pojawiła się również w kilku odcinkach Hemlock Grove. Trenerka personalna oraz modelka. W 2011 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako Najwyższa Profesjonalna Modelka na Świecie. Mierzy 2 metry i 3 centymetry.

3. Elliot Fletcher

Elliot Fletcher, transseksualni aktorzy, faking it, shameless, the fosters, dzień mężczyzn


      Ten uroczy młodzieniec zagrał w trzech serialach, które potrafią w tak pozornie błahą kwestię, jak obsadzanie osób transseksualnych w rolach transseksualnych bohaterów. Rozpoczął od Faking It jako Noah, kilka miesięcy później zagościł w The Fosters jako Aaron Baker i jeszcze w tym samym roku wpadł do obsady Shameless w roli Trevora. Wcześniej pracował przy kilku produkcjach w teatrze. W 2017 roku znalazł się na liście Forbes 30 Under 30. To, że w wieku 21 lat zagrał już trzy postacie transseksualne dobrze wróży jego karierze i - mam nadzieję - jest początkiem zmian w przemyśle filmowo-serialowym.

2. Jamie Clayton

Jamie Clayton, sense8, netflix, transseksualne aktorki, dzień kobiet


      Jamie karierę aktorską rozpoczęła dopiero w wieku 32 lat. Wcześniej pracowała jako charakteryzatorka, co było jej wielkim marzeniem (przeniosła się nawet z San Diego do Nowego Jorku, by rozwijać pasję). Pierwszy raz na szklanym ekranie pojawiła się w 2010 roku, wcielają się w postać Kylo w serialu Hung. Rozpoznawalność przyniosła jej rola Nomi Marks, jednej z głównych bohaterek produkcji Netflixa, Sense8. Jej postać również była transseksualną kobietą. 

1. Laverne Cox


      Dwie nominacje do nagrody Emmy za aktorstwo, jedna nagroda Emmy za produkcję. Nagrody OUT Magazine od GLAAD Awards. Wymieniana wśród najbardziej wpływowych osób na świecie przez Glamour, The Guardian oraz Time. Na koncie ma kilka seriali oraz filmów, także jako producentka, ale najbardziej znana jest z roli Sophia Burset w Orange Is The New Black. Pierwsza czarnoskóra trans-aktorka, która dostała znaczącą rolę w popularnym serialu. Pierwsza otwarcie trans-osoba, która została nominowana do nagrody Emmy. Laverne Cox nikomu nie trzeba przedstawiać, bo jej dorobek aktorski i jako aktywistka jest w tym momencie już ikoniczny. 

Publikowanie komentarza

Copyright © Geek Kocha Najmocniej – Analizujemy popkulturę.