Chłopcy pozostaną chłopcami? - recenzja powieści Outsiderzy, S. E. Hinton

outsiderzy, wyrzutki, książka s e hinton, film na podstawie książki, recenzja, wydawnictwo zysk

Jedna z najchętniej czytanych lektur w Stanach Zjednoczonych. Opowieść o młodych ludziach, którzy mieli tego pecha, że urodzili się w nieodpowiednim miejscu.

Jak ważne jest środowisko, w którym zostałeś wychowany? Czy miejsce urodzenia, status majątkowy twojej rodziny oraz znajomi z dzieciństwa mogą zaważyć na tym, czy w przyszłości odniesiesz sukces? Kucyk Curtis jest przekonany, że jego życie wygląda tak, jak wygląda, bo urodził się jako Bażant - osobnik z biednej dzielnicy. Po drugiej stronie są zaś Towary, czyli bogate dzieciaki. Pomiędzy jednymi a drugimi od zawsze trwa zażarta walka. Taka prawdziwa, z krwią, flakami, a często kończąca się śmiercią.

W Outsiderach dzieje się wiele w krótkim czasie. Każda kolejna strona przybliża do tragedii, a zaraz potem zderzamy się z kolejnymi wydarzeniami, które przyprawiają o traumę bohaterów. Wydaje się, że Bażanty są skazani na życie wśród przemocy i przestępstw. Ale czy na pewno? Im dłużej przebywamy w głowie głównego bohatera, tym więcej zastanawiamy się co tak naprawdę definiuje to, kim jesteśmy i kim się stajemy.

outsiderzy, wyrzutki, książka s e hinton, film na podstawie książki, recenzja, wydawnictwo zysk

Kadr z filmu The Outsiders, na podstawie powieści S.E. Hinton

Tego typu opowieści jest mnóstwo w kulturze amerykańskiej. W latach 60. Susan Eloise Hinton napisała w Outsiderach o Bażantach i Towarach. Potem przyszedł czas na podział na popularnych sportowców i zepchniętych na margines wrażliwców i kujonów. Większość tego typu opowieści o nastolatkach dąży do tego, by pokazać, że każdy z nas w gruncie rzeczy jest wyrzutkiem, każdy ma swoje problemy i wcale nie musimy wpisywać się w ramy ustawione dla nas przez społeczeństwo.

Język użyty w Outsiderach jest prosty - nie prostacki, tylko przystępny. Ma trafiać do młodego czytelnika. Wydarzenia przedstawione w książce są wiarygodne, bardzo łatwo zżyć się z bohaterami. Z jednej strony nic dziwnego, ponieważ Hinton miała szesnaście lat, pisząc tę książkę. Z drugiej zachwyca jak tak młoda osoba mogła z taką lekkością pisać o przemocy, śmierci i problemach. Nic tu nie wygląda sztucznie i nawet to, że bohaterzy tej książki umiejscowieni zostali dziesiątki lat temu, to wciąż przekaz Outsiderów pozostaje aktualny.

outsiderzy, wyrzutki, książka s e hinton, film na podstawie książki, recenzja, wydawnictwo zysk

Kadr z filmu The Outsiders, na podstawie powieści S.E. Hinton

Oczywiście powieść skierowana jest do nastoletnich czytelników, więc to właśnie oni na pewno będą czerpać z niej najwięcej, być może przeżyją nawet katharsis. Nie oznacza to jednak, że osoby powyżej dwudziestego roku życia nie znajdą w Outsiderach nic dla siebie. Ta książka to przede wszystkim wciągająca historia. Dla jednych może być okazją do zastanowienia się nad tym, jak wygląda otaczający ich świat - dla drugich może być źródłem wspomnień o latach młodości. Tak czy siak, warto sięgnąć po tę pozycję. Chociażby na jeden wieczór.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękujemy Zysk i S-ka Wydawnictwo.

Publikowanie komentarza

Copyright © Geek Kocha Najmocniej – Analizujemy popkulturę.